Dzienne maksymalne spożycie cukru

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z ilości cukru, jaką w ciągu doby spożywa. Ta substancja jest naprawdę w  takich ilościach niezdrowa dla naszego organizmu. Cukier znajduje się w bardzo dużej ilości produktów, które spożywamy. Dlatego powinniśmy starać się go ograniczać.

Jaka jest dzienna dawka cukru, która nie wyrządza nam krzywdy?

Według ustalonym normom przez Światową Organizację Zdrowia dzienne pożycie cukru nie powinni przekroczyć 50 gramów. Jest to około 10 łyżeczek cukru. Jednak do prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebujemy tylko 7 gramów.

W naszym kraju średnia ilość dodawanego cukru do kawy czy herbaty wynosi około 2 łyżeczek.

Wyobraźcie sobie, że ktoś spożywa około trzech herbaty i jedną kawę dziennie. Tylko w samych gorących napojach mamy już około 8 łyżeczek cukru. Dodatkowo do tego jakiś batonik załóżmy, że jest to Snikers o wartości 51 gramów.

Zgadnijcie ile znajduje się w nim cukru?

Jest t o AŻ 24, 3 g. cukru!  Jest to prawie połowa Naszego dziennego maksymalnego spożycia cukru! Dodatkowo ktoś wypija szklankę coli, która zawiera 27 gram cukru!

Podsumowując:

Taka osoba zażyje w ciągu dnia 8 łyżeczek cukru a dodatkowo ( batonik, cola ) około 51 gramów cukru. 

Dodatkowo spożycie tego produktu wzrośnie, ponieważ cukier występuje w wielu produktach, które używamy w życiu codziennym.

Teraz przerażające statystyki:

Średnio dziennie zjadamy około 20-25 ŁYŻEK CUKRU !

Rocznie na jedną osobę przypada 45 kg!

Nie wiem jak Was ale mnie przerażają te statystyki;/

Do czego może doprowadzić zbyt duża ilość dziennie cukru?

Kiedy poziom cukru we krwi rośnie, trzustka produkuje duże ilości insuliny, aby go obniżyć. Wtedy jej poziom spada poniżej normy. Przez co czujemy się  znużeni i mamy wilczy apetyt na słodycze. Cukier jest substancją, która uzależnia.

Przez niego możemy być nadpobudliwi, sennie, zmęczeni.

Cukier niszczy błonę śluzową jelit, zaburzając równowagę fizjologicznej flory bakteryjnej, co może doprowadzić do grzybicy układu pokarmowego, zaburza proces trawienia i wypróżniania, mocno zakwasza organizm, psuje zęby.

Czym możemy zastąpić cukier?

a) Jeżeli nie należysz do osób, które szybko tyją możesz zastąpić go miodem.

b) Bardzo dobrze sprawdzi się również Syrop Klonowy

c) Syrop z Agawy,

d) Ksylitol

e) Stewia,

f) Lukrecja,

Mam nadzieję, że mój artykuł uświadomił Wam jak szkodliwy dla naszego organizmu jest nadmiar cukru. Zastanówcie się ile Wy dziennie spożywacie tej substancji i podzielcie się swoją opinią w komentarzu.

 Pozdrawiam,

Juliya