Która z nas nie „poprawiała” sobie humoru tabliczką czekolady, czy ciastkiem z kremem, a może przed miesiączką napada Cię głód i jesteś w stanie zjeść wszystko, co nie ucieka na drzewo? Jaki to ma sens, czy nie napędzamy jedynie błędnego koła, jakim jest głód – jedzenie – wyrzuty sumienia – zły nastrój – głód ??? Jak to, co jemy wpływa na nas ?

Jedzenie należy do podstawowych potrzeb fizjologicznych człowieka, bez niego nie moglibyśmy prawidłowo funkcjonować. Prawidłowy sposób odżywiania wpływa nie tylko na nasz wygląd, ale także na zdrowie i samopoczucie. Wiele składników, które lądują na naszym talerzu ma bezpośreni wpływ na nasze funkcjonowanie.

Na przykład posiłki tłuste i ciężkostrawne powodują wzdęcia i uczucie obrzmienia. Nasze ulubione potrawy powodują wyrzut serotoniny (hormon odpowiedzialny za nastrój) do krwi, dzięki czemu czujemy się szczęśliwsze. Produkty bogate w cukier, czy kofeinę pobudzają, natomiast te ubogie w magnez i żelazo powodują ospałość i przewlekłe zmęczenie.  Pamiętajmy, że dieta ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Odpowiednio zbilansowana, dostarcza niezbędnych witamin i składników mineralnych, co zmniejsza ryzyko zachorowania na takie choroby jak otyłość, cukrzyca, choroby układu wieńcowego, czy nowotwory, a nawet bezpłodność. W końcu “jesteś tym, co jesz”.

A więc, czy istnieje jakaś magiczna receptura na wieczne zdrowie, młodość i super samopoczucie? Przedstawiam Ci pomysł, który ktoś mi kiedyś podsunął i z doświadczenia wiem, że działa !!!

motywator_53a899aa078bb8.24765796

Słońce jak wiem, dostarcza na Ziemię światło niezbędne do tego, aby mogło tu panować życie, poza tym wystawiając się ok. 15 min dziennie na promieniowanie słoneczne, nie nabawisz się czerniaka, za to pozwolisz swojemu organizmowi na syntezę witaminy D. Dzięki temu zmniejszasz ryzyko cierpienie w przyszłości na osteoporozę. Ta największa gwiazda, działa na nas w różny sposób, np. przyspiesza przemianę materii, zapobiega lub łagodzi objawy depresji, reguluje rytm biologiczny, a nawet zwiększa płodność.

Woda, bez niej nie było by życia. W ok. 60% wchodzi w skład naszego organizmu, ale także katalizuje większość reakcji w nim zachodzących.

Sen, to właśnie śpiąc nasze ciało się regeneruje, komórki mają czas na odbudowę. Nawet mózg odpoczywa, porządkując informacje, których dostarczyliśmy mu w ciągu aktywności dziennej.

Świeże powietrze zapewnia porządne dotlenienie mózgu, a także pozwala się odprężyć i choć na chwilę zrelaksować. Spróbuj w ciągu dnia znaleźć chociaż chwilę na kilka głębokich, ale bardzo spokojnych oddechów, koncentrując się na głębokim wdechu i długim wydechu. Ma to naprawdę magiczną moc.

Pamiętając o regularnej aktywności fizycznej wspomagamy nasz organizm w działaniu układów oddechowego, krwionośnego, odpornościowego, pokarmowego i ruchu. Unikamy wielu schorzeń oraz wspomagamy przemianę materii. Poza tym, mózg sprawniej zapamiętuje, łatwiej nam się potem skoncentrować. A więc największy ciężar jaki musisz podnieść to Twój tyłek z kanapy, trzymam za Ciebie kciuki.

I oczywiście dieta, nie mogło jej zabraknąć, bo jest jednym z najskuteczniejszych lekarzy. Nie tylko zapewnia nam „paliwo” do działania, ale także pomaga właściwie funkcjonować i się rozwijać. A więc zwracaj uwagę na to co jesz, nie zapychaj się na szybko batonami, to droga donikąd. Pamiętaj też, że jesz oczami, staraj się, aby na talerzu było kolorowo i estetycznie, takie danie smakuje o niebo lepiej.

Najlepsza i najzdrowsza dieta to taka, dzięki której Twój organizm otrzymuje wszystkiem witaminy i składniki odżywcze, w proporcjach niezbędnych do funkcjonowania. Nie możesz skupiać się jedynie na dbaniu o włosy, czy paznokcie. Twój organizm to cały układ, sprawnie działający, wszystko co zjesz ma wpływ na cały ustrój, nie tylko na jego poszczególne części, postaraj się o tym pamiętać komponując swój codzienny jadłospis.

Dbaj o siebie!!!

 *** Wpis powstał dzięki współpracy ze studentką dietetyki Darią B. ***

Ps: Pod tym wpisem możecie wymienić tematy, które Waszym zdaniem powinny zostać poruszone na blogu. Mogą dotyczyć diety, treningów. Wszystko zależy od Was