Na pewno już wiecie, że jestem wielką fanką jogi. Kiedy zaczynałam swoją przygodę z jogą ( a było to całkiem niedawno ), spotkałam się z wieloma mitami dotyczącymi tej aktywności fizycznej.Byłam sceptycznie nastawiona do takich informacji. Po kilku miesiącach trenowania postanowiłam obalić kilka mitów, które najczęściej spotykane są na drodze osób rozpoczynających swoją przygodę z jogą.

1) Żeby trenować jogę MUSISZ być wygimnastykowana 

Bzdura, bzdura i jeszcze raz bzdura. Gdyby tak było chyba nikt nie trenowałby jogi ani żadnych innych sportów. W końcu zawsze zaczynamy od zera. Joga jest na tyle rozwiniętą dyscypliną, że na pewno każda osoba, na każdym poziomie znajdzie coś dla siebie. Nieważne czy potrafisz zrobić szpagat. Ważne jest Twoja motywacja i chęci.

2) NIE dla KATOLIKÓW

Oczywiście każdy jest świadomy i sam dokonuje wyboru. Bardzo często słyszy się, że joga nie powinna być uprawiana przez katolików. Wielu księży wyraża sprzeciw przeciwko takiej aktywności fizycznej. Moim zdaniem joga jest taką aktywnością fizyczną jak każda inna. Jeżeli nie chcemy łączyć jej z religią i skupimy się tylko na aspekcie treningowym nie powinna nikomu wyrządzić krzywdy duchowej. Oczywiście macie prawo się ze mną nie zgadzać. Nikt nikogo nie zmusza do uprawiania jogi.

3) Joga nie przyczyni się do schudnięcia

Kolejny mit. Osoby, które przynajmniej raz miały styczność z taką formą ćwiczeń na pewno zgodzą się ze mną, że joga jest bardzo wymagająca. Podczas wykonywania assanów można naprawdę się zmęczyć i wylać wiele kropli potu. Duża ilość pozycji jogi angażuje do pracy całe ciało. W tym wypadku nie liczy się ilość spalonych kcal. ale jakość wykonanych ćwiczeń.

4) Joga NIE jest dla starszych osób

Nie wiem dlaczego krąży taki mit. Chciałabym opowiedzieć Wam przykład z życia wzięty. Na mojej uczelni , jogi uczy Pani, która ma około 60 lat. Od 18 lat swoją wiedzą na temat jogi przekazuje innym. Na pierwszych zajęciach kobietach zaskoczyła wszystkich swoim gibkim, jędrnym ciałem. Bez problemu wykonała szpagat w różnych pozycjach i pokazała jedne z najtrudniejszych asanów. Swoją piękną sylwetkę i zdrowie zawdzięcza właśnie jodze.

Jeżeli chcielibyście pogłębić swoją wiedzę na temat jogi, odsyłam Was do starszego wpisu. Tam również znajdziecie link do ćwiczeń dla początkujących ==> Joga dla początkujących – KLIK . Oczywiście warto jest wybrać się na kilka/kilkanaście lekcji jogi do osoby, która pokaże Wam jak wykonywać poprawnie assany. Później można przynieść ćwiczenia do swojego zacisza domowego. Joga mnie bardzo uspokaja. Nie wiem czy na Was działa tak samo? Może są tutaj osoby, które przez dłuższy czas trenują jogę? Jestem ciekawa jak się zaczęła Wasza przygoda z jogą i na jakim etapie jesteście? Jeżeli znacie inne mity dotyczące jogi, koniecznie dajcie znać.

Pozdrawiam,

Juliya