Zauważyłam, że wiele z Was zapomina o rozciąganiu. Jak już Wam wspominałam NIE WOLNO tego robić. Zarówno po rozgrzewce  (o której również napiszę post ) oraz po ćwiczeniach  TRZEBA rozciągnąć swoje mięśnie. Dlaczego rozciągnie przed i po treningu jest takie ważne?  Jak się rozciągać, żeby nie wyrządzić sobie krzywdy?

Pozytywne skutki rozciągania:

  • poprawienie sprawności ruchowej – pomaga uniknąć wielu poważnych kontuzji,
  • wycisza organizm,
  • rozluźnia mięśnie,
  • zwiększa napływ krwi do mięśni,
  • zwiększa zakres ruchu mięśni oraz stawów,
  • zmniejsza ilość kwasu mlekowego w mięśniach, który prowadzi do zakwasów,
  • poprawia samopoczucie,
  • wysmukla sylwetkę,
  • zapobiega przykurczom,

Jak rozciągać się przed ćwiczeniami?

Najlepszym wyborem jest rozciąganie dynamiczne, które przygotowuje mięśnie do pracy, pogłębia zakres ruchów, rozgrzewa ścięgna i stawy, co jest konieczne, by uniknąć kontuzji. Polega ono na na poruszaniu danymi częściami ciała, stopniowo pogłębiając zasięg ich ruchu. Unikaj szybkich, niedokładnych ruchów, które mogą doprowadzić do kontuzji. Nie wykonuj nic ” na siłę “. Rozciągaj się do granicy swojego bólu! Przykładowe ćwiczenia: krążenie bioder, wymachy nóg i rąk.

Jaki rodzaj rozciągania po treningu jest najlepszy?

Po treningu powinniśmy rozciągać swoje mięśnie statycznie
Rozciąganie statyczne – polega na powolnym rozciągnięciu mięśnia, do lekkiego uczucia dyskomfortu oraz zatrzymaniu ruchu na ok 30 sekund. Unikamy ” balansowania ” i wszystkich szybkich ruchów. Pozycje zmieniamy płynnie i bardzo powoli. Najlepiej rozciągać na początku nogi, ponieważ one najszybciej tracą ciepłą. Rozciąganie statyczne wycisza organizm, powiększa zakres ruchów, rozluźnienia mięśnie i sprawia, że są lepiej ukrwione, przyśpiesza regenerację mięśni.

Jak same widzicie rozciąganie jest bardzo ważnym elementem Naszego treningu. Nikt z Was nie powinien pomijać tego obowiązkowego punktu treningu.  Pamiętajcie, że nie można rozciągać zimnego ciała! Odpowiednia temperatura rozciągania wynosi 39 stopni. Pomijanie rozciągania może doprowadzić do przykurczu mięśni, zmniejszenia zakresu ruchów stawów. Porządne rozciąganie zapobiega również powstawaniu zakwasów. Rozciąganie dynamiczne może być krótkie – 3- 4 minut. Rozciąganie statyczne powinno być troszeczkę dłuższe minimum 5 minut. 

Pamiętacie o rozciąganiu? Korzystacie z gotowych filmików, czy same układacie sobie plan rozciągania? Kto z Was umie zrobić szpagat? 

Podobny post:

Dlaczego nie można pomijać rozgrzewki przed treningiem – KLIK

Pozdrawiam serdecznie,

Juliya