Znudziły Ci się Twoje treningu? Cały czas poszukujesz czegoś nowego,przynoszącego prawdziwe efekty? Ten post jest dla Ciebie! Postaram się wyjaśnić co to jest trening callanetics, na czym polegają takie ćwiczenia i jak one wyglądają. Mam nadzieję, że jesteś zainteresowana kolejnym tym rodzajem ćwiczeń

Trening Callanetics

Callanetics to metoda ćwiczeń opracowana przez Callan Pickney w latach osiemdziesiątych. Callan Pickney miała przez większość swojego życia zmagała się z problemem swojej postury. Miała zaokrąglone plecy, wykoślawione nogi –  urodziła się z wrodzoną deformacja stawów biodrowych. Dzięki ćwiczeniom, które wymyśliła udało jej się skorygować swoje problemy zdrowotne. Jak zapewne się domyślacie, nazwa ćwiczeń powstała od jej nazwiska. 

trening callanetics
źródło: www.bloglovin.com

Program wymyślony przez Callan nie obciąża stawów. Jego zadaniem jest wymodelowanie sylwetki, wzmocnienie ciała, poprawienie kondycji, skorygowanie problemów wad postawy. Dzięki wzmocnieniu mięśni, stawy stają się bardziej wytrzymałe.

Podczas treningu trzeba odizolować daną grupę mięśni i z jej pomocą wykonywać bardzo precyzyjne, powolne ruchy. Podczas ćwiczeń trzeba pamiętać o krótkich spięciach mięśni.Do wykonywania tych treningów nie jest potrzebny żadne sprzęt sportowy. Trzeba pamiętać również o prawidłowej technice oddychania: wdech wykonujemy poprzez nabranie powietrza przez nos, wydech poprzez wypuszczenie powietrza przez usta.

Jak często wykonywać callanetics?

Na samym początku zalecane są 2 godziny tygodniowo (po jednej h dziennie). Po uzyskaniu wprawy można ćwiczyć częściej np. godzinę dziennie przez 5-6 dni (ja proponuję minimum jeden dzień w tygodniu robić odpoczynku). Jeżeli uzyskamy już zadowalające efekty wystarczy 15 minut dziennie. Trzeba pamiętać o tym, że każde ćwiczenia są skuteczne pod warunkiem, że wykonujemy je regularnie.

Każdy trening callanetics składa się z 5 etapów:

  1. rozgrzewka,
  2. ćwiczenia na brzuch,
  3. ćwiczenia na nogi,
  4. ćwiczenia na biodra,
  5. rozciąganie

Efekty treningu:

Wiele kobiet zauważa dużą różnicę w wyglądzie swojej sylwetki po 2 tygodniach ćwiczeń. Regularnie wykonywane tych treningów ewidentnie koryguje problemy postawy. Zauważalne jest ujędrnienie pośladków, ud i całych nóg . Bardzo dużo osób, które uprawiają ten rodzaj ćwiczeń uważa, że ujędrnia on również piersi. Ramiona stają się silniejsze, brzuch bardziej umięśniony. Sylwetka jest bardziej elastyczna  i jędrna. Ćwiczenia również likwidują cellulit, zmniejszają dolegliwości bólowe oraz wzmacniają mięśnie dna macicy.

Aż trudno w to uwierzyć (przynajmniej mi) podobno 1 godzinę tych ćwiczeń można przyrównać do 20 godzin gimnastyki/aerobiku. Wbrew pozorom ćwiczenia nie należą do najłatwiejszych. Podczas callanetics pracują nawet najgłębiej położone mięśnie. Dlatego temu program treningowy jest skuteczny.

Dzięki delikatnym ruchom wykonywanych w bardzo małej odległości ( np: 3 cm ) , bardzo ciężko o jakąkolwiek kontuzję. Callanetics może uprawiać każdy! Warto pamiętać o tym, że bardzo ciężko jest się nauczyć prawidłowej techniki z płyty. W wielu klubach fitness można zapisać się na kilka lekcji, a później w domu ćwiczyć z płyty:).

Na pewno wiele z Was od razu pomyślało sobie ” Wykonam 4 h callanetics pod rząd i zobaczę różnicę “. Niestety TRZEBA stosować się do planu! Nie możecie wykonywać tych ćwiczeń codziennie od samego początku. Musicie nabrać wprawy, żeby zwiększyć ich częstotliwość.

Kto z Was ćwiczył już callanetics? Po jakim czasie zauważyłyście efekty? Bardzo poważnie zastanawiam się nad rozpoczęciem tego programu treningowego. Jak już wicie, mam problemy z kolanami. Kto wie, może dzięki Callan Pickney może udałoby mi się zmniejszyć ból :).

Pozdrawiam serdecznie,

Juliya

Przeczytaj także:

1)Co to jet pilates?

2) Co to jest trening aerobowy?

3) Co to jest trening interwałowy?

4) Co to jest joga?