Rozstępy są zmorą wielu kobiet. Niestety bardzo trudno z nimi walczyć. Zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać ich powstawaniu. W dzisiejszym poście chciałabym podpowiedzieć Wam jak uchronić swoją skórę przed rozstępami i jak spróbować z nimi walczyć.

Rozstępy – wrzecionowate pasma, występujące najczęściej na skórze ud, brzucha, pośladków i piersi, bicepsie. Przyczyną powstawania rozstępów jest np: szybki wzrost masy, szybki spadek masy,wyczynowy sport, czynniki genetyczne oraz zaburzenie funkcjonowania tkanki łączne. Ich powstaniu sprzyja okres dojrzewania, ciąża, menopauza. Kiedy na naszym ciele zaczynają się pojawiać rozst,ępy, to znaczy, że kolagen i elastyna  są uszkodzone.

Rozstępy może wyróżnić w dwóch fazach:

  • faza zapalna – w takim momencie rozstępy są koloru czerwonego, różowego, są równolegle ułożone do siebie. Jeżeli zaobserwowałyście u siebie fazę pierwszą rozstępów, możecie zacząć z nimi walczyć 🙂
źródło: www.dermservice.com.pl
źródło: www.dermservice.com.pl
  • faza zanikowa – rozstępy ulegają wyblaknięciu. W takim wypadku można z nimi walczyć dzięki laserowi.
źródło: www.google.com
źródło: www.google.com

Jak zapobiegać powstawaniu rozstępów?

  • masuj specjalną gąbką części ciała, które mogą być narażone na powstawanie rozstępów,
  • nawilżają swoją skórę od zewnątrz i wewnątrz – pij 2 litry wody dziennie. Smaruj swoje ciało np: specjalnymi kremami zapobiegającymi powstawaniu, kremami z witaminami A, E, PP, B5, elastyną kolagenem, oliwką dla dzieci, olejem kokosowym, arganowym ( wszystko zależy od Ciebie ).
  • raz w tygodniu zrób peeling całego ciała,
  • staraj się chudnąć i tyć powoli ( jeżeli jest taka potrzeba ).
  • Twoja dieta powinna być bogata w witaminy: A,C, B1, B2, B12, E, PP, B5 oraz w składniki mineralne: żelazo, wapń,  miedź

Jak walczyć z rozstępami?

Tak jak już wspominałam wcześniej. Możemy podjąć walkę z rozstępami stopnia pierwszego. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że uda się ją wygrać. Musicie zacząć pielęgnować swoją skórę ( unikajcie gruboziarnistych peelingów, które mogą pogorszyć stan  ). Zastosujcie się do zasad, które zapobiegają ich powstawaniu i używajcie kosmetyków stworzonych do walki z rozstępami.

Jeżeli chodzi o rozstępy stopnia drugiego radziłabym zaakceptować je. Żadne kosmetyki nie są w stanie ich usunąć. Jeżeli bardzo Wam przeszkadzają możecie udać się na zabieg laserowy, który lekko je wybieli, Jednak w 100% nie usunie.

Jestem ciekawa jak wygląda Wasza walka z rozstępami? Może są tutaj Panie, które po prostu zaakceptowały je tak samo jak ja. Rozstępy na moim ciele pojawiły się w okresie dojrzewania. Znajdują się one na piersiach. Bardzo długo próbowałam z nimi walczyć. Na dzień dzisiejszy akceptuję je :).

Pozdrawiam serdecznie,

Juliya