W dzisiejszym pości chciałam przedstawić Wam zasady zdrowego odżywiania. W końcu 70 % efektów naszej pracy zależy od tego, jak się odżywiamy. Pamiętajcie, że ABS tak naprawdę robi się w kuchni ;). Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego postu wyeliminujecie ze swojego jadłospisu błędy i postaracie wdrążyć zasady zdrowego odżywiania w Wasze życie.

1. Jedz posiłki w tym samym odstępie czasowym

Jeżeli będziesz jadła posiłki o stałych porach, to unikniesz odkładania się tłuszczu w Naszym organizmie. Spożywanie posiłków o różnych porach zmusza organizm do tworzenia zapasów, które prowadzą do przybierania na wadzę. Jeżeli Nasz organizm zostanie przyzwyczajony, do jedzenia 4-5 posiłków w równych odstępach, co 3-4 h, to nie będzie odkładał ” na zapas “.

2. Odpowiednie proporcje produktów na talerzu 

Zadbajcie o to, żeby wasze dania składały się z: 1/2 warzyw, 1/4 białka, 1/4 węglowodanów . Nie zapominaj również o zdrowych tłuszczach, którymi możesz polewać np: sałatę . Polecam olej lniany, olej rzepakowy. Więcej na ten temat przeczytacie w moim starym artykule —>Jak powinien wyglądać zdrowy talerz?

3. Jedz powoli!

Sygnał o najedzeniu dociera do mózgu po około 20 minutach od rozpoczęcia posiłku. Pamiętaj, żeby jeść wolno i na małych talerzach. To naprawdę działa ;).

4. Dostarczaj organizmowi odpowiedniej ilość kcal.

Głodzenie się przyniesie odwrotny efekt, niż niektórym z Was może się wydawać. Nie dostarczycie swojemu organizmowi odpowiedniej dawki energii, mikro i makro składników, co może spowodować : zniszczenie mięśni, wypadanie włosów, łamliwość paznokci, problemy z cerą i wiele innych negatywnych skutków, o których wspomnę w innym poście.

5. ŚNIADANIE!

To jest najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Nikt z Was nie może go omijać. Jeżeli to robicie, to popełniacie karygodny błąd. Spożywajcie je do 30 minut po przebudzeniu. Powinno ono stanowić około 25% -30 % całkowitego, dziennego zapotrzebowania na energię. Podczas śniadania spożywaj: produkty bogate w białko, owoce, które są źródłem błonnika, węglowodany złożone.

6. Nowa piramida zdrowia ( jakie produkty powinniśmy ograniczyć, a które częściej spożywać )

Produkty, które powinniśmy ograniczyć: czerwone mięso i masło (tłuszcze nasycone), jasne pieczywo, makarony, biały ryż, słodycze (węglowodany proste), przetworzone dania, fast foody, tłuszcze trans (frytki, chipsy, wyroby cukiernicze), sól i przyprawy zawierające glutamininian sodu.

piramida zdrowia
źódło: namaksie.pl

7. Techniki kulinarne ( które stosować, a które unikać )

Polecane:  gotowanie, gotowanie na parze, duszenie bez dodatku tłuszczu, pieczenie oraz grillowanie na patelni bez dodatku tłuszczu. Unikaj smażenia oraz duszenia z tłuszczem.

 8. Nie podjadaj miedzy posiłkami!

Jeżeli czujesz głód, a nie jest pora na posiłek, to wypij szklankę wody, herbaty ( zielonej, białej, czerwonej) lun zjedz jakiś owoc, warzywo.

9. Przestań słodzić kawę, herbatę!

W wielu produktach znajduje się cukier. Nie dokładaj go dodatkowo. Więcej o tym możesz przeczytać tutaj —> Dzienna, maksymalna dawka cukru

10.Pij wodę

Nie zapominaj nawadniać swojego organizmu. Staraj się wypijać około 2,5 a nawet 3 litrów ( wody, zielonej herbaty ).

11. Aktywność fizyczna

Nie zapominaj o aktywnym trybie życia. Ćwicz codziennie po około 40 minut ( jeden dzień przeznacz na reset ).

12. Ogranicz spożywanie słodyczy, alkoholu oraz przestań palić papierosy

Jeżeli chodzi o dwie pierwsze używki, to raz na jakiś czas możesz sobie na nie pozwolić. Tylko pamiętaj zachować umiar. Z palenie papierosów zrezygnuj całkowicie. Wyjdzie Tobie to na zdrowi;).

13. Dodatkowo

Codziennie spożywaj: 5 porcji produktów zbożowych, 5 porcji warzyw, 2-3 porcje owoców, 2 porcje chudych produktów mlecznych, 2 porcje tłuszczów roślinnych (2 łyżki oliwy lub oleju roślinnego), 1 porcję mięsa (chudego lub drobiu bez skóry), ryby lub ich zamienników (nasiona warzyw strączkowych, jaja).

Mam nadzieję, że po przeanalizowaniu tego artykułu, wykluczycie ze swojego jadłospisu wszystkie niezdrowe zasady zdrowego odżywiania i zastąpicie je tymi, które tutaj przestawiłam. Jeżeli dodałybyście jeszcze coś od siebie, to czekam na Wasze komentarze.

Pozdrawiam serdecznie,

Juliya