Tkanka tłuszczowa jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Reguluje temperaturę, przechowuje witaminy, ochrania organy wewnętrzne i stawy.

Dzięki zawartość tłuszczu w organizmie możemy określić aktywność fizyczną danej osoby, zakwalifikować ją do danej grupy np.: osób otyłych, normalnych bądź szczupłych, kontrolować stan zdrowia.

Do czego prowadzi nadmiar tkanki tłuszczowej?

Nadmiar tkanki tłuszczowej prowadzi do otyłości, która negatywnie wpływa na nasze zdrowie.

Prowadzi do: chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2, niektórych typów nowotworów, zapalenia kości i stawów. Znacznie skraca długość życia. Duża otyłość prowadzi do braku sił oraz utrudnia ruch. Przez co stajemy się osobami niepełnosprawnymi.

Co powoduje przyrost masy tłuszczowej?

Prowadzi do tego brak równowagi pomiędzy energią oraz jej zużyciem.  Przyczyną otyłości jest: wysokokaloryczna dieta, tłuste posiłki, brak aktywności ruchowej. Jeżeli dostarczamy naszemu organizmowi więcej kcal niż on potrzebuje. Nadwyżkę kcal magazynuje w komórkach tłuszczowych. Jeżeli nie zostaną one wykorzystane na zdobycie energii to zostają przekształcone w tkankę tłuszczową.

Jaki powinien być prawidłowy poziom tkanki tłuszczowej?

Prawidłowa zawartość tkanki tłuszczowej
Prawidłowa zawartość tkanki tłuszczowej

Z wykresu każdy z Was może odczytać prawidłowy poziom tkanki tłuszczowej. Oczywiście wykres przedstawia poziom tkanki normalnej postury. Nie osoby wysportowanej. Pamiętajcie, że Kobieta ma większą ilość tkanki tłuszczowej niż Mężczyzna ze względu na Nasze atuty, których Panowie nie posiadają:)

Zawartość tkanki tłuszczowej – sylwetki:

Porównanie sylwetek
Porównanie sylwetek

Do czego prowadzi za mały poziom tkanki tłuszczowej?

Za mała ilość tkanki tłuszczowej prowadzi do wystąpienia anemii, niedokrwistości, zwiększa podatność na infekcje, prowadzi do niepłodności, osłabienia organizmu, osteoporozy, niedotlenienia narządów.

Moja opinia:

Osobiście uważam, że zawartość tłuszczu u kobiet poniżej 10 % nie prezentuje się zbyt dobrze. Bardzo ciężko jest osiągnąć taki poziom. W sumie jest to prawie niemożliwe przez taką osobę jak ja czy Wy. Osiągają go kobiety trenujące kulturystykę. i to tylko do pokazów fitness. Tak niska zawartość tłuszczu jest również niebezpieczne dla naszego zdrowia. Poza tym tracimy wszystkie kobiece kształty, które dodają nam pewności siebie.

A Wy do jakiej zawartości tłuszczu dążycie? 

A może pochwalicie się ile na dzień dzisiejszy wynosi Wasza zawartość tłuszczu? 😉